-
Nature Sure Moringa Leaf Powder – 200g
Regular price From ₹124.00 INRRegular priceUnit price 0.62/g₹370.00 INRSale price From ₹124.00 INRSale -
Nature Sure Multani Mitti Powder – Fuller's Earth Beauty Clay 200g
Regular price From ₹69.00 INRRegular priceUnit price 0.35/g₹280.00 INRSale price From ₹69.00 INRSale -
Nature Sure Shikakai Powder Hair Cleanser – 100g with Rose Water 50ml
Regular price From ₹74.00 INRRegular priceUnit price 0.74/g₹263.00 INRSale price From ₹74.00 INRSale -
Nature Sure Bhringraj Powder Hair Vitalizer 200g with Rose Water 50ml
Regular price From ₹107.00 INRRegular priceUnit price 0.54/g₹263.00 INRSale price From ₹107.00 INRSale -
Nature Sure Combo - Shikakai Powder 100g and Bhringraj Powder 200g
Regular price ₹235.00 INRRegular priceUnit price 0.78/g₹526.00 INRSale price ₹235.00 INRSale -
Nature Sure Dhatupaushtik Churna – Ayurvedic Vigor, Vitality and Stamina, 100g
Regular price From ₹129.00 INRRegular priceUnit price 1.29/g₹281.00 INRSale price From ₹129.00 INRSale -
Nature Sure Triphala Powder for Eyes, Skin and Hair – 100g
Regular price From ₹74.00 INRRegular priceUnit price 0.74/g₹216.00 INRSale price From ₹74.00 INRSale -
Nature Sure Amla Berry Powder For Skin, Hair and Gut Wellness - 100g
Regular price From ₹107.00 INRRegular priceUnit price 1.07/g₹230.00 INRSale price From ₹107.00 INRSale -
Nature Sure Mulethi Powder (Licorice, Yashtimadhu) 100g with Raw Honey 50g
Regular price From ₹94.00 INRRegular priceUnit price 0.94/g₹272.00 INRSale price From ₹94.00 INRSale -
Nature Sure Shatavari Powder 100g with Raw Honey 50g
Regular price From ₹132.00 INRRegular priceUnit price 1.32/g₹319.00 INRSale price From ₹132.00 INRSale -
Nature Sure Tulsi Leaf Powder – Holy Basil 200g with Raw Honey 50g
Regular price From ₹97.00 INRRegular priceUnit price 0.49/g₹272.00 INRSale price From ₹97.00 INRSale -
Nature Sure Aloe Vera Leaf Powder 200g with Rose Water 50ml
Regular price From ₹142.00 INRRegular priceUnit price 0.71/g₹234.00 INRSale price From ₹142.00 INRSale -
Nature Sure Neem Leaf Powder 200g with Rose Water 50ml
Regular price From ₹74.00 INRRegular priceUnit price 0.37/g₹263.00 INRSale price From ₹74.00 INRSale
Natural Wellness Powders for Hair, Skin & Daily Care
Explore Nature Sure’s AYUSH-certified powders and churna for hair care, skin care, and everyday Ayurvedic routines. The collection includes single-ingredient powders, products paired with rose water or raw honey, and a convenient hair-care combo. Check each product page for its specific ingredients, directions, and intended use.
Hair Care Powders: Shikakai Powder, Bhringraj Powder, and the Shikakai and Bhringraj Powder Combo.
Skin and Personal Care Powders: Multani Mitti Powder, Aloe Vera Leaf Powder, and Neem Leaf Powder.
Ayurvedic Wellness Powders: Moringa Leaf Powder, Triphala Powder, Amla Berry Powder, Tulsi Leaf Powder, Shatavari Powder, Mulethi Powder, and Dhatupaushtik Churna.
Free shipping above ₹700 in India.








